Фармацевти розробили морфін, який не викликає залежності
Фармацевти розробили болезаспокійливий засіб на базі морфіну, який може ефективно "вимикати" біль, але не викликає наркотичної залежності, повідомляє MIT Technology Review.
Опіоїдні препарати, зокрема, морфін широко застосовуються в медицині, оскільки володіють потужним знеболюючим ефектом. Проте вони можуть викликати звикання та наркотичну залежність – молекули опіодів "зв'язуються" з опіоїдними рецепторами центральної нервової системи, впливають на центри задоволення в мозку і призводять до викиду "гормону задоволення" – дофаміну. Дія наркотика вимикає виробництво власних ендогенних опіоїдів, наприклад, ендорфінів, і людина поступово перестає відчувати задоволення без наркотика, а потім і просто почувати себе добре.
"Дослідники намагалися залишити корисні знеболюючі дії опіоїдів і позбутися побічних ефектів. Це завдання, яке поки що не вирішене", – говорить медичний хімік Джейн Олдрич (Jane Aldrich) з університету Канзасу (США).
Фармацевти з компанії Nectar Therapeutics спробували створити "ненаркотичний наркотик", додавши до молекули морфіну додаткову молекулярну "гілку". У результаті модифікована молекула морфіну почала значно повільніше проходити крізь гематоенцефалічний бар'єр – систему, яка не пропускає з крові у мозок токсичні речовини.
"Залежність від опіоїдів тим потужніше, чим швидше вони проникають у мозок", – пояснює Стів Доберстайн (Steve Doberstein), науковий директор Nectar Therapeutics.
Проте повільний темп проникнення у мозок не впливає на знеболюючий ефект, він залишається тим самим. Таким чином вченим вдалося позбавити морфін наркотичного ефекту, залишивши знеболюючий.