Щеплення від одного штаму грипу роблять організм беззахисним перед іншими штамами

03.09.2013 14:28

Останні дослідження показали, що вакцинація проти одного штаму грипу підвищує ризик розвитку важкої інфекції, якщо організм зіткнеться зі схожим, але все ж таки іншим штамом. Дослідження опубліковане в журналі Science Translational Medicine.

Подібне явище відоме як посилене респіраторне захворювання, викликане вакцинацією. Цей висновок був зроблений після експерименту з поросятами, який провів Центр з контролю за захворюваннями у Ванкувері (Канада). Не факт, що в тілі людини вакцина спрацює так само, відзначає The Gazette.com.

Доктор Емі Вінсент разом з колегами використовувала вакцину з цілим убитим вірусом (для людей зазвичай застосовують вакцини з частинками убитого вірусу). Поросят прищепили вакциною проти вірусу H1N2, а потім піддали дії пандемічного вірусу H1N1. У результаті щеплені тварини важко захворіли.

Щось подібне спостерігалося в Канаді під час пандемії H1N1 2009 року. Тоді люди, що отримали щеплення від сезонного грипу за рік до пандемії, частіше хворіли. Учені пояснюють феномен так: основні антитіла не можуть нейтралізувати або убити проникаючі віруси. У результаті вони до них прив'язуються, що допомагає вірусам проникати в клітини і там розмножуватися.

Гемагглютініни (поверхневі білки) вірусів H1 відрізняються від вірусів H3, тому антитіла до одного типу вірусу не працюють проти іншого. Навіть у підтипі H1 безліч штамів. Гемагглютініни постійно міняються, тому вірусологи вимушені щороку створювати нові вакцини від грипу.