Учені пропонують лікувати ожиріння, відключаючи біологічний годинник

28.10.2013 17:03

Відключення механізму, що змушує організм знижувати температуру тіла вночі й тим самим заощаджувати калорії, може допомогти в розробці нових методів боротьби з ожирінням, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.

Ученим давно відомо, що температура тіла у тварин підкоряється 24-годинному циркадному ритму. Вона досягає максимуму протягом дня й знижується вночі. Ці коливання дозволяють тваринам заощаджувати енергію під час сну й не витрачати її на обмін речовин, необхідний для обігріву. Крім того, цей механізм необхідний для підстроювання організму до температури навколишнього середовища.

Мітчелл Лазар (Mіtchell Lazar) з Пенсильванського університету у Філадельфії (США) і його колеги досліджували добові коливання температури тіла у мишей. Вони встановили, що у гризунів здатність переносити холод о 5 годині ранку, коли миші зазвичай не сплять, була вище, ніж о 5 вечора, коли вони сплять.

Ці коливання контролювалися білком Rev-erb alpha, що є частиною механізму біологічного годинника, з'ясували Лазар і його колеги. Відключивши у мишей роботу гена, відповідального за вироблення цього білка, вчені отримали тварин, які краще переносили холод увечері й у яких температура тіла протягом доби не мінялася.

Учені також виявили, що білок Rev-erb alpha придушує активність іншого білка – термогеніну, що є у бурій жировій тканині й відповідає за вироблення нею тепла й, відповідно, витрату енергії. Таким чином, при "вимиканні" білка Rev-erb alpha організм споживає більше енергії за рахунок того, що нічний період "економії" більше не включається.

"У сучасному суспільстві люди не страждають від браку їжі, і більшості з них не потрібна можливість заощаджувати калорії вночі. Якщо цей же механізм існує у людей, і на нього можна безпечно впливати, це може стати новим способом боротьби з ожирінням і супутніми хворобами, такими як діабет і серцево-судинні захворювання", – пояснив Лазар.