Учені виростили працюючу підшлункову залозу

18.10.2013 13:18

Група вчених з університету Копенгагена (Данія) розробила інноваційний 3D-метод для вирощування підшлункової залози із клітин-попередників. За словами авторів, що опублікували свою роботу в журналі Development, у майбутньому цей спосіб може допомогти при тестуванні антидіабетичних лікарських засобів і створенні біоінженерної підшлункової залози.

Як відзначають учені, попередні дослідження показали можливість виробництва попередників клітин підшлункової залози, однак спроби розмножити їх і диференціювати в бета-клітини, що продукують інсулін, виявлялися безуспішними.

Дослідники створили унікальну технологію, що дозволяє ефективно нарощувати клітини підшлункової залози мишей у тривимірному гелевому середовищі. Розроблений метод має великий потенціал для виробництва мініатюрних підшлункових залоз зі стовбурових клітин людини. Такі міні-версії органів, як вважають учені, будуть корисні як модель для дослідження ефектів нових ліків, причому без необхідності тестування препаратів на тваринах.

Згідно даним проведених досліджень, для утворення такого міні-органу необхідно, щоб хоча б чотири клітини підшлункової залози були розташовані поруч одна з одною. За словами вчених, при оптимально підібраних умовах початкові комплекси з декількох клітин розмножуються до 40 тисяч за один тиждень.

Новий метод дозволить тестувати експериментальні протидіабетичні препарати без експериментів над тваринами й вирощувати біоінженерні комплекси клітин для пересадження пацієнтам, в організмі яких не виробляється інсулін.