Ехінацея пурпурова
У зимовий період особливо актуальним постає питання зміцнення імунітету. Кожен знає, що підхід у цій справі має бути комплексним - здорове харчування, повноцінний сон, прогулянки на свіжому повітрі. Але далеко не останню роль в цьому переліку мають препарати на основі лікарських рослин, які активізують захисні сили організму. Ехінацея пурпурова - одна з таких «чарівних» рослин, яка надає людині запобіжних сил проти хвороби і допомагає її перемогти.
Свою назву ехінацея пурпурова ( Echinacea purpurea ) отримала завдяки красивому, дуже насиченому відтінку кольорів. Є й інші види цієї рослини: ехінацея вузьколистова і блідо- пурпурова, проте за своїми цілющими властивостями Ехінацея пурпурова - безумовний лідер у цьому сімействі. У лікувальних цілях використовуються квіти, листя і коріння цієї рослини.
Склад і корисні властивості ехінацеї пурпурової
Більшості з нас відомо лише про хорошу імуномоделюючу дію ехінацеї пурпурової, проте крім цього рослина має ще й противірусну, протизапальну, протигрибкову, протиалергічну і протиревматичну дію.
Імуномоделюючі властивості ехінацеї обумовлені наявністю в ній великої кількості біологічно активних речовин. Це полісахариди, ефірні олії, глікозиди, сапоніни, смоли, органічні кислоти, алкалоїди, дубильні речовини. У рослині містяться також фенольні кислоти, які мають антисептичні властивості, та поліени - речовини, які знищують багато видів грибків.
І це ще не все! У корінні і кореневищах ехінацеї є глюкоза, ефірна олія, смоли, бетаїн (речовина, що запобігає розвитку інфаркту та інсульту); фенолкарбонові кислоти, які зміцнюють імунітет і мають сечогінні властивості.
У всіх частинах рослини виявлено мінеральні речовини: кальцій, калій, селен, марганець, цинк, залізо, магній, нікель.
Ось скільки «корисностей» подарувала природа одній рослині, зробивши ехінацею однією з найцінніших лікарських трав на Землі.
Ехінацея пурпурова. Показання
Перелік захворювань, при яких застосовують препарати ехінацеї пурпурової, вражає: перевтома, ангіна, тонзиліт, застуда, грип, герпес, захворювання сечового міхура, простатит, поліартрит, мононуклеоз, вушні інфекції, захворювання верхніх дихальних шляхів, зараження крові, хвороби печінки, хронічні запальні процеси, цукровий діабет. Їх також призначають після хіміотерапії та лікування антибіотиками.
Це унікальна рослина виліковує чоловіче і жіноче безпліддя, ожиріння, знижує тягу до алкоголю і тютюнопаління. Зовнішньо препарати ехінацеї застосовують при захворюваннях шкіри - герпесі, екземі, кропивниці, фурункулах, абсцесах, опіках, укусах комах. Примочки з відваром рослини призначають при псоріазі.
Для лікування різних захворювань застосовують чай, відвар, настій і спиртову настоянку ехінацеї .
Чай з ехінацеї пурпурової
Чай з ехінацеї п'ють при застуді, грипі, наривах, виразках, екземі, для якнайшвидшого відновлення здоров'я після тривалої хвороби, операції або прийому курсу антибіотиків .
Приготування чаю: 3 свіжих квітки або 2 ч. л. подрібненого кореня або листя ехінацеї заварити 0,5 л окропу і настоювати 40 хвилин, потім процідити.
Пити чай по 150-200 мл на день для зміцнення імунітету або по 450-600 мл (3 чашки ) на початку будь-якого захворювання, на додаток до основного лікування .
Цей напій також уповільнює процеси старіння, чудово очищає і омолоджує весь організм.
Відвар з ехінацеї пурпурової
Крім застосування при грипі та застуді, відвар ехінацеї п'ють також при виразці шлунку, головних і суглобових болях, набряках. Він допомагає нормалізувати кров'яний тиск, покращує зір, підвищує настрій і тонус організму.
Приготування відвару: 1 ч. л . свіжого або сухого листя подрібнити, залити 250 мл окропу і помістити на водяну баню. Нагрівати 15-20 хвилин, потім дати настоятися і процідити.
Пити по 1 /3 склянки 3 рази на день перед вживанням їжі упродовж 10 днів. Потім зробити перерву на 5 днів і пити ще 10 днів. Це один курс лікування. Повторювати його потрібно не менше 2-3 разів з перервою в 5-10 днів.
Настій з ехінацеї пурпурової
Настій ехінацеї особливо корисний взимку: він підвищує стійкість організму від різних простудних захворювань, позбавляє від втоми, має тонізуючі властивості.
Приготування настою: 30 г свіжих або сухих квіток помістити в емальовану каструльку, залити 500 мл окропу, закрити кришкою і кип'ятити 10 хвилин. Потім настоювати в теплому місці 5 годин - за цей час концентрація корисних речовин, що містяться в квітках, досягає максимуму. Через 5 годин настій процідити, за бажанням - додати цукор, мед або ягідний сік. Пити 3 рази на день по 1 /2 склянки .
Настоянка з ехінацеї пурпурової
Прийом настоянки ехінацеї сприяє зміцненню пам'яті та уваги, зняттю стресового стану, підвищенню працездатності. Її приймають також при гастриті і виразці шлунку, каменях у нирках, для поліпшення обміну речовин, при спазмах судин, запорах, запальних захворюваннях жіночої статевої сфери, хворобах нирок і сечового міхура, аденомі простати.
Готова настоянка продається в будь-якій аптеці, але можна приготувати її і в домашніх умовах.
Приготування настойки: 200 г свіжої сировини (листя , квіти, стебла) залити 2 л горілки. (На 50 г сухої сировини потрібно 1 л горілки ; головне - дотримати пропорцію 1:10. ) Настоювати 2-3 тижні в темному місці, періодично струшуючи. Потім процідити і приймати по 20-30 крапель 3 рази на день за 20-30 хвилин до вживання їжі упродовж 10 днів. Зробити триденну перерву і ще двічі повторити курс лікування по 10 днів .
При бронхіальній астмі, пневмонії, кашлі спиртовою настоянкою натирають спину, особливо під лопатками, упродовж 7 днів.
Особливі цілющі властивості ехінацея набуває в поєднанні з медом. Така суміш ефективна при сильному головному болі, хронічній втомі, авітамінозі, підвищеному тиску. Вона нормалізує сон, заспокоює нервову систему, а при регулярному прийомі виліковує епілепсію, підвищену збудливість, атеросклероз, благотворно впливає на зір і пам'ять.
Для приготування цілющої суміші всі частини рослини потрібно подрібнити в муку (за допомогою кавомолки ) і змішати з медом у пропорції 1:3. Приймати з чаєм 2-3 рази на день.
Препарати ехінацеї приймають не довше 3-4 тижнів , потім роблять перерву на місяць. Перерви дають можливість вашому імунітету запрацювати на повну силу .
Ехінацея пурпурова. Протипоказання
Приймати препарати з ехінацеї не рекомендується дітям до 2 років, вагітним і годуючим жінкам, хворим на червоний вовчак, ревматоїдний артрит, ревматизм, розсіяний склероз, лейкоз та туберкульоз. Протипоказанням також є алергія на саму рослину. При гострій ангіні не можна приймати настоянку.
Увага! При вживанні ехінацеї у великих дозах може настати безсоння, людина стає збудливою, з'являються нудота і блювота, порушується робота кишечника і нирок. Тому пам'ятайте, що всі - особливо ліки! - Добре в міру!